2011. február 28., hétfő

Nueva Dimension vol. 1.

Azt szokás mondani, hogy a hetvenes években a világ három legjobb science fiction magazinja az amerikai The Magazine of Fantasy & Science Fiction, a magyar Galaktika (ami egyébként csak 1985-től kifejezetten magazin) és a spanyol Nueva Dimension volt. Az utóbbit 1968-ban alapította Sebastián Martínez, Domingo Santos és Luis Vigil Barcelonában. A magazinnal az volt a szándékuk, hogy a minőségi sci-fi és fantasy számára terepet adjanak Spanyolországban, mely még mindig a francoi diktatúra jegyeit viselte. A magazin hamarosan annyira népszerű lett, hogy 1972-ben Európa legjobbjának választották. Külföldi szerzők mellett hazai munkák is szép számmal láttak napvilágot, több hazai alkotó illusztrációival és képregényével, melynek megújulásában a magazin szintén fontos szerepet játszott. Végül 1983-ban szűnt meg a kiadvány 148 szám után (plusz több extra kiadvány megjelentetése után).

Az elkövetkezőkben három részletben közöljük a magazin borítóit. Mivel sajnos az interneten egykönnyen nem lehet megtalálni az összes számot, ezért szívesen látunk olvasói segítséget a hiányzó példányok borítóinak feltöltésére.

1. szám

2011. február 25., péntek

Delfin sci-fi

A hatvanas évektől egészen a rendszerváltásig kiadott ifjúsági sorozat, a Delfin Könyvek hatalmas népszerűségnek örvendett, nem alaptalanul. A sorozat közel kétszáz kötetében a legváltozatosabb témájú ifjúsági művek kaptak helyet (belső illusztrációkkal). És bár a fő vonalat a történelmi kalandregények jelentették, rengeteg más stílusú könyv is megjelent, mint pl. vadnyugati vagy sci-fi. Összesen körülbelül egy tucatnyi, a science fictionbe sorolható kötet látott napvilágot, ezek közül kettő novelláskötet. A Delfin sorozat minőségét jelzi, hogy egyrészt a felnőttek is találnak szép számmal remek történeteket, másrészt még ma is bátran ajánlhatjuk fiatal ismerőseinknek.

1964, borító Sebők Imre

2011. február 23., szerda

Bob Layzell

Robert Layzellről nem sok adatot lehet találni az interneten. Annyit lehet tudni, hogy Brightonban (Anglia) született 1940-ben, és a hetvenes évektől készített néhány könyv- és magazinborítót. A magyar olvasók is ismerhetik, a Metagalaktika 4. kötetén láthatóak az ő munkái. Érdekes organikus űrhajói és elmosódó képei azonnal megragadnak az emberben.

2011. február 21., hétfő

Planéte

Már a Nouveau Planéte esetében láthattuk, hogy egy sci-fi magazinnak lehet olyan borítója, amiről senki sem gondolná, hogy sci-fi. Ez a helyzet a korábban bemutatott magazin elődjénél, az 1961 és 1968 közt 40 számmal megjelent Planéte esetében is.


2011. február 18., péntek

Air Wonder Stories

Miután Hugo Gernsback elvesztette a vezető szerepét az Amazing Storiesban, 1929-ben létrehozta a Wonder Storiest, ami mellett kiadta az Air Wonder Storiest is. A magazin azonban mindössze 11 számot élt meg 1929 júliusa és 1930 májusa közt.


2011. február 16., szerda

Átjáró

A Galaktika 1995-ös megszűnése után több próbálkozás is született arra, hogy egy országos kiadvány a helyébe lépjen. Ezek közül talán az Átjáró magazin volt a legsikeresebb, mely amellett, hogy 15 számot megélt 2002 februárja és 2004 júniusa között, még egyfajta "országos" rendezvényt is megtartottak Átjáró Nap néven. A magazin legnagyobb érdeme a szándék, a magyar szerzők egy rétegének publikálási tere és a közösségi élet kialakításának igénye. A szerkesztőgárda tagjai közt megtaláljuk Németh Attilát, az újrainduló Galaktika szerkesztőjét és Szélesi Sándor írót, valamint a magyar sci-fi élet több fontos alakját is.


2011. február 14., hétfő

Frazetta sci-fi

A 2010 május 10-én elhunyt Frank Frazettát mindenki ismeri, aki kicsit is foglalkozott a fantasztikus festészettel. Főleg fantasy alkotóként tartják számon, de készített pár sci-fi témájú munkát is, ezekből mutatunk most be párat (nem egyet a Battlestar Galactica kapcsán).


2011. február 11., péntek

Nouveau Planéte

A francia Nouveau Planéte (kb. Új bolygó) magazint 1968 és 1971 között adták ki. A 23 számot megélt (plusz két külön számot) magazin az 1961 és 1968 közt megjelent Planéte című kiadvány folytatásának tekinthető. A Nouveau Planéte borítóinak érdekessége, hogy a hetedik számtól kezdve a borítón mindig valamilyen emberi arc-ábrázolás kapott helyet.


2011. február 9., szerda

Eddie Jones

Edward John Jones 1935 január 18-án született Nagy-Britanniában. Mint fan kezdett el illusztrációkat készíteni, hamarosan azonban egyre több magazinnak és egyéb kiadványnak készítette a borítóit és belső illusztrációit (gyakran S. Fantoni álnéven). Az SFWA szerint Jones volt az, "akinek a segítségével meg lehetett határozni, hogyan is nézzenek ki a 70-es évek sci-fi illusztrációi." Kétszer jelölték Hugo-díjra Legjobb Művész kategóriában, 1970-ben és 1971-ben. 1999 október 15-én hunyt el.


2011. február 8., kedd

Közlemény

Mivel a blogger ideje is véges, és nem volt még képes az agyát az internettel összekötni, ezért ritkul az oldal frissítése: minden hétfőn, szerdán és pénteken kerül ki új bejegyzés.

David Mattingly

Üdv:
G

2011. február 7., hétfő

Két magazin Argentínából

A Géminis című magazint 1965-ben alapították Buenos Airesben Héctor Germán Oesterheld szerkesztésében. A magazinban argentin és amerikai szerzők (ezeket a novellákat a Galaxy-ből vették) jelentek meg. Mindössze két számot élt meg.

A La Revista de Ciencia Ficción y Fantasía szintén Buenos Airesben jelent meg, 1976 októbere és 1977 márciusa között, három számmal. Lényegében az amerikai The Magazine of Fantasy and Science Fiction fordítása volt, onnan vett írásokkal. Szerkesztője Martín Renaud volt. 1977 szeptemberében megjelent egy 480-as gyűjtemény a három szám írásaiból.


2011. február 4., péntek

Albedo One

A írországi Albedo One-t 1993-ban alapították, és a korábban megszűnt FTL magazin utódjának szánták. A magazin a leghosszabb ideje futó ír SF kiadvány - sci-fi, fantasy és horror írások is helyet kapnak benne - egyes helyeken pedig csak úgy nevezik, mint "Írország válasza az Interzone-a." Kezdetben A5-ös formátumú újság volt, a 13. (1996) számtól tértek át a nagyobb A4-es méretre. Az újságot 1997-ben megválasztották a legjobb európai magazinnak, 1997-ben és 1999-ben pedig a legjobb kiadó díját vihette haza. Többször részesült hazai és nemzetközi kritikai elismerésben (az egyetlen ír lap, amit jelöltek Hugo-díjra). 2004 óta az ír Aeon-díj legfőbb szponzora. Mára az Albedo One-hoz köthető kiadványok a legfontosabb művek Írországban. Érdemes megjegyezni, hogy a magazin angol nyelvű, de szívesen fogad ír műveket.


2011. február 3., csütörtök

Egy bolgár sci-fi sorozat

A bolgár Bárd kiadó (ИК Бард) 1993-ban indította útjára SF sorozatát, melyben igyekszik a klasszikus művek mellett a kortárs fantasztikus irodalmat is bemutatni. Könnyen megfér itt Arthur C. Clarke, Richard Morgan, Philip K. Dick és Cory Doctorow. A sorozat, ami nagyjából a Világ válogatott fantasztikuma (Избрана световна фантастика) címen fut, napjainkban közel 170 kötetből áll.

Clifford D. Simak: Highway of Eternity

2011. február 2., szerda

A tizedik dimenzió

Az izraeli A tizedik dimenzió (המימד העשירי) című magazint 1996 telén indította útjára az Izraeli Science Fiction és Fantasy Társaság. A magazint a különféle izraeli fantasztikus rendezvényeken lehet beszerezni. Érdekessége, hogy az új tartalmak mellett mindig közöl valamit a klasszikus izraeli magazin, a Fantasia 2000 (1978-1984) korábbi számaiból. A magazin első szerkesztője Avner Friedman volt, borítóit pedig a második számtól Avi Katz készíti - mindketten a Társaság tagjai, ahogy a későbbi szerkesztők is.

A borítókra jellemző, hogy mindegyik reflektál valamire, vagy egy izraeli SF eseményre, vagy egy filmre, könyvre, hírre.

Theodore Herzl mint sci-fi író (?)

2011. február 1., kedd

Karel Thole

Carolus Adrianus Maria Thole 1914 április 20-án született Amszterdam közelében egy kis holland városban. Az amszterdami State Drawing School-ba járt, ezt követően szabadúszó festőként kereste a kenyerét. 1958-ban költözött Milánóba, itt kezdett el sci-fi illusztrációkat készíteni. Több száz könyv- és magazinborítót készített, csak az Urania sorozat számára több mint 250-et a hatvanas években. Munkáit a szürrealizmus és a bizarr humor jellemzi, egyedi és bármikor felismerhetőek művei. Sajnálatos módon a nyolcvanas években egy súlyos baleset érte, aminek következtében a szeme is megsérült, így lassan fel kellett hagynia a festéssel. Utolsó munkáját 1998-ban készítette el, az Urania sorozat 1330. kötetének borítóját. Ekkor már a legnagyobb európai fantasztikus illusztrátorként és festőként tartották számon, dolgozott francia és német kiadóknak is. 2000 március 26-án halt meg Cannobióban, Észak-Olaszországban.